Microsoft Office Tutorials and References
In Depth Information
Figure 8-2:
You can set
rates for a
Technically speaking, you can have a cost per use for either a work or material
resource. You could, for example, have a consultant who costs $500 per use
(that is, each time you use him to consult on a task, you get hit with a $500
fee). More commonly, you use a cost per use for a material resource such as
rubber or milk, assign a cost for a single unit (per yard, or ton, or gallon, for
example), and assign so many units to each task. The cost is tallied by the
number of units times the cost per use.
To assign a cost per use, follow these steps:
1. Display Resource Sheet view.
2. Click the Cost/Use column for the resource you want to set and then
type an amount for the per-use cost.
3. Click the Material Label column for that resource and then type a unit
name (such as gallon).
4. Press Enter to accept your entry.
Note that you can use the Resource Information dialog box also to enter up
to five per-use costs with effective dates to account for fluctuations in unit
cost over the life of your project.
Making allowances for overtime
Overtime is a fact of life: It’s great for people who earn it, albeit hard on the
project manager with a budget. If you have resources that shift into earning
overdrive after so many working hours, you can enter an overtime rate for
them. Overtime kicks in when their calendar indicates that their regular day
Search JabSto ::

Custom Search